Ako si poradiť s Mikulášom

Porozprávam vám jeden príbeh:

Pred mnohými a mnohými rokmi sa do bohatej rodiny narodil chlapček menom Mikuláš. Už od mala bol veľmi štedrý a pomáhal deťom, ktoré nemali také šťastie ako on. Mikuláš bol veselá kopa a chcel, aby boli veselí aj ľudia okolo neho. Chodil do chudobnej časti mesta a tú doniesol trochu jedla, inokedy teplé oblečenie, alebo podal pomocnú ruku.

Mamička prekvapene, ba vyľakane hľadela na svojho chlapca: „Mikuláš, ako to, že si šiel do dolného mesta a nič si mi nepovedal?“ Mikuláš si rukou poklepal na srdce a odpovedal: „Tu vo vnútri mi blyslo, že mám ísť.“

Po smrti rodičov Mikuláš zdedil všetok ich majetok. Mohol tak pomáhať ešte viac. Jeho statkov síce ubúdalo, avšak jeho duša bohatla. Stal sa mladým kňazom a neskôr aj biskupom. Časom si vyslúžil prezývku „dobrý Mikuláš“.

Na sklonku svojho života premýšľal, kto bude namiesto neho obdarovávať všetkých tých, ktorí sa ocitnú v núdzi. Mikulášovi priatelia ho však ubezpečili, že ponesú jeho odkaz ďalej. A tak sa aj stalo.

Mikuláš sa stal vzorom v konaní dobrých skutkov.

Na jeho náhrobné doske stálo:

Mikuláš, priateľ detí, pomocník chudobných, ochranca prenasledovaných, záchranca v búrke.

Zdroj: YeahCoach

O čom je to teraz?? O darovaní? O pomoci?

Tak  choď dnes do obchodného centra a uvidíš. Áno o marketingu a veľkom biznise..

A na kom sa najlepšie zarába? No predsa na malých deťoch. Veď čo by sme im nekúpili, veď MUSÍME.

Zajtra je Mikuláš a možno rozmýšľaš, čo pribaliť do balíčka. Nie je to jednoduché, keďže mám pocit, že „mikulášske balíčky“ na nás číhajú v jednom kuse počas celého roku. Už to nie je len sladkosť raz za čas alebo za odmenu. Zoberme si akýkoľvek týždeň v roku, keď deti chodia do škôlky, neprejde týždeň, aby niekto neoslavoval narodeniny alebo meniny.

A čo dostávajú deti od oslávencov?

Uvediem príklady: milka, horalka, gumené medvedíky, lízatká, brumíky, cukríky, kavenky, kinderká… mám pokračovať? Neprejde jeden týždeň, aby niečo nemali v skrinke. Do toho nejaká návšteva, prípadne stretnete pred domom susedu, ktorá im v momente tlačí do ruky lízatka.

„Veď mu daj, trošku môže, nič sa mu nestane“ Však?

alebo

„Aj my sme jedli a tu sme.“

Poznáte to?

Je tu jedna zásadná vec. V prvom rade sa pozri na človeka, ktorý ti to hovorí, zhodnoť jeho vek, postavu, návštevy u lekára a prekonané choroby. Spýtaj sa aké má ťažkosti a čo ho trápi a bolí.

A tu sa dostávame na koreň veci. Zistíme, že naša mama (alebo svokra, teta a pod.) má 60 rokov, nadváhu, pravidelne užíva lieky na srdce, má nábeh na cukrovku a vysoký krvný tlak, bolia ju kĺby, nevládze sa poriadne ani zohnúť a má za sebou operáciu žlčníka. Nevravím, že je tomu stále tak, ale po väčšine áno. A čo som tým chcela povedať?

Ešte aj tá 60 – ročná pani, ktorá má toľko zdravotných problémov koľko má, ani zďaleka nejedla toľko cukru, polotovarov a sladkostí počas detstva, ako jedia dnešné deti.

Reklám, pútačov a výhodných akcií je tu naozaj dosť. No je len na nás ako sa rozhodneme. Čo z toho potrebujeme a čo nie.

Klasické sladkosti vieme nahradiť. Aj detičky, ale aj my dospelí si vieme veeeľmi pochutiť napríklad na domácom koláčiku a zákusku. Dnes už nie je problém vyhľadať recept na naozaj chutný a rýchly koláčik, ktorý je navyše aj zdravý. A to je aj riešenie pre deti v neskoršom veku – upiecť si doma dobrotu, pri ktorej deti môžu zároveň pomáhať.

Aj v našom eshope nájdete vhodnú alternatívu SLADKOSTÍ, ktoré môžete jesť vy alebo vaše deti bez výčitiek.

obsahujú iba prírodné látky, tepelne neupravené (RAW)

neobsahujú živočíšne tuky

neobsahujú žiadne konzervanty

obsahujú vysoko výživné zlúčeniny

sú BEZ LEPKU

ocenené cenou chute – GREAT TASTE

sú FAIR TRADE

 

Ukážem ti čo dostali moje deti na Mikuláša minulý rok

 

JE TO NA TEBE. Čo dovolíš aby zjedli, čo im kúpiš, ale hlavne ako sa stravuješ ty a ako ideš príkladom.

Tak čo  s Mikulášom?

  • porozprávaj svojim deťom, kto bol Mikuláš
  • vysvetli, že balíčky od Mikuláša sa dostávajú preto, lebo si to niekto zaslúži a je to odmena
  • skús naplniť balíček ovocím, orieškami a hoci aj sladkosťou o ktorej vieš, že ju má dieťa rado, NO stačí jedna (zvyšok dostane zrejme od babky )
  • kontroluj množstvo, ktoré zje
  • dajte si spoločnú večernú prechádzku na vybitie prebytočnej energie

 

Ak sa ti článok páčil, daj mu like a zdieľaj aj pre ďalšie mamičky. Pokojne mi napíš niečo aj do komentárov

Katka
Volám sa Katka Paulišinová a som certifikovaná poradkyňa detskej výživy a mama dvoch skvelých detí, ktoré ma učia ako žiť jednoduchý, prirodzený a krásny život. Viac o mne sa dočítate tu>> Radím mamičkám ako začať s príkrmami, ako pokračovať pri zostavovaní detského jedálnička a ako variť hodnotné jedlo, ktoré prospieva celej rodine. Na ONLINE KONZULTÁCIÁCH>> Vám poradím ako postupovať a ako vyriešiť Vašu situáciu.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.